infraXstructure 2017


 

W dniu wczorajszym w Warszawie odbyła się już trzecia edycja konferencji pod tytułem infraXstructure.

Pierwszy raz brałem udział w tym wydarzeniu i szczerze mówiąc miałem mieszane uczucia po zapoznaniu się na kilka dni wcześniej z agendą i tematami, które będą poruszane przez poszczególnych prelegentów.

Agenda została podzielona na trzy ścieżki, co nie oznaczało, że trzeba było się zdeklarować, którą ścieżkę się wybiera. Oczywiście nie dało się być na wszystkim, dlatego już przed oficjalnym otwarciem, które było przewidziane na godzinę 10:00 wiedziałem, które wykłady są dla mnie lub, którymi definitywnie nie jestem zainteresowany.

Po oficjalnym otwarciu został nam zaprezentowany film złotego partnera firmy Beyond, który uważam za bardzo ciekawy.

 

 

 

 

Poniżej postaram się pokrótce opisać prelekcje, które zainteresowały mnie w największym stopniu.

Na pierwszy strzał poszło:

 

IT Resilience – Odzyskiwanie z Ransomware w ciągu kilku minut z Zerto / Manolo Rizzuto (Zerto)

Tematyka dotyczyła w pierwszej kolejności zagrożeń, z którymi firmy coraz częściej muszą się zmagać, a dokładniej ransomware.

Jednak po kilku chwilach, została nam zaprezentowana funkcjonalność produktu firmy Zerto na przykładzie środowiska VMware. Duży plus za to, że wykład przeszedł z tradycyjnej prezentacji na środowisko testowe.

Produkt wydaje się być bardzo ciekawy z punktu widzenia środowiska wirtualnego. Pozwala on między innymi na replikowanie maszyn do innego situ w celu zapewnienia Disaster Recovery w sposób nie wymagający dużej wiedzy technicznej. Proces został zaprezentowany w ciągu kilku minut. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że maszyna może być cofnięta według punktów w czasie, które podczas naszych testów wynosiły 5 sek. Tak, co 5 sek był punkt, do którego mogłeś przywrócić wirtualną maszynę. Oczywiście ten czas będzie się zmieniał w zależności od więlkości.

Część QA stała się bardzo żywa z powodu pytań do prowadzącego, który od razu pokazywał daną funkcjonalność, bądź proces na działającym środowisku.

Jestem pewien, że w niedalekiej przyszłości przetestuję ten produkt i postaram się opisać moje spostrzeżenia na jego temat.


 

Istotne aspekty podczas projektowania i budowy Data Center / Robert Zdunek (Fima)

Bardzo interesujący wykład poświęcony budowie Data Center i aspektom, które się z tym wiążą. Fima świadczy usługi pośrednictwa pomiędzy klientem pragnącym rozbudować, bądź wykonać od podstaw Data Center, a firmami do tego niezbędnymi. Oczywiście, na pierwszy rzut oka, można pomyśleć, że przecież możemy samemu się tego podjąć, np. wynajmując firmę budowlaną, firmę od klimatyzacji, zamawiając sprzęt itd. Jednak wtedy to my musimy wszystkiego przypilnować, aby terminy zostały dotrzymane, aby nie było żadnych odstępstw od wcześniej zakładanego projektu, itd.

Jeżeli jednak nigdy nie mieliśmy styczności z takimi projektami może lepszym rozwiązaniem będzie zaufać doświadczeniu właśnie takich firm jak Fima.

Dodatkowym atutem takiej współpracy jest GWARANCJA, którą się dostaje po wykonaniu takiego przedsięwzięcia. Nam zostało to przedstawione na przykładzie zapotrzebowania na energię elektryczną, która obliczana jest i przedstawiana przy użyciu wskażnika PUE.

PUE jest to współczynnik określający całe zużycie energii elektrycznej, która jest wymagana na zasilenie urządzenia IT. Oznacza to, między innymi, ile potrzebujemy dodatkowej energii (np. w postaci zasilania klimatyzacji, która chłodzi dany serwer), aby nasz serwer mógł funkcjonować.
Im wartość bliższa 1 tym bardziej ekonomiczne jest rozwiązanie.

Dla przykładu nowe Data Center 2 firmy beyond, które mieści się w Poznaniu posiada PUE na poziomie 1.1 co jest niesamowitym wynikiem.

Wracając do gwarancji, jeżeli po wybudowaniu Data Center zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe niż zakładane podczas projektu, firma FIMA będzie opłacać nadwyżkę w rachunku, przez co nie zostanie naruszony wcześniej założony model biznesowy.


 

Jak podejść do wdrożenia VMware NSX na istniejącej infrastrukturzeMichał Iwańczuk (SafeKom)

Michał zaprezentował projekt, który aktualnie prowadzi dla swojego klienta. Prezentacja była dosyć techniczna dla osoby, która nie miała styczności z produktem VMware NSX.

Godnym uwagi jest fakt dotyczący produktu vRealize Network Insight, który na podstawie NET FLOW potrafi zbudować mapę połączeń aplikacji w środowisku. Jak to było pokazane na jednym ze slajdów, ruch został rozpoznany na poziomie 99% co daje bardzo dobry rezultat.

Michał udostępnił swoja prezentację tutaj.


 

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, a raczej napisać, że wydarzenie przypadło mi do gustu … ale, zawsze jest jakieś ale.

Rzeczą, która rzuciła mi się w oczy było składanie się wszystkich firm, które miały swoje stanowiska jeszcze w czasie trwania eventu. Jeżeli dobrze pamiętam, to po zakończeniu przedostatniego wykładu, można było zobaczyć pracujących Panów składających sprzęt, co było troszeczkę dziwne skoro była ponad godzina do oficjalnego zamknięcia. Rozumiem, że wszyscy zainteresowani zapoznali się już z ofertami wystawców, losowania nagród się odbyły, dzień się kończył, jednak widok pozostał mi w pamięci.

Poza tym faktem uważam konferencję za udaną i zaczynam wyczekiwać agendy na kolejny rok.

 

Strona opisująca całe wydarzenie: infraXstructure

 

Pawel Drazkowski

Pawel Drazkowski

Senior System Engineer at Atos
Pawel Drazkowski

Latest posts by Pawel Drazkowski (see all)

Leave a Reply